Kitap Önerisi #1: Mavi Misket

Önceden CNN Türk’teki hava durumu yayınlarından, şimdilerde ise YouTube kanalından severek takip ettiğim Bünyamin Sürmeli’nin Mavi Misket kitabını nihayet alıp okuma fırsatı buldum. Meteoroloji ve eksenindeki konular hakkında güncel ve temel bilgileri keyifli bir üslupla derleyip, herkesce dikkate alınması gereken mesajlarla okuyucuya aktaran bu kıymetli popüler bilim eserini sizlere de tanıtmak istiyorum.

fotoğraf.

Yazar Bünyamin Sürmeli; CNN Türk, Power FM ve Hürriyet gibi çeşitli yayın organlarında uzun yıllardan beri meteoroloji içerikleri üretiyor. Henüz üniversite yıllarındayken katıldığı radyo programlarında “Havayı Koklayan Adam” unvanıyla tanınır olmuş. İlk kitabı olan Mavi Misket de, Havayı Koklayan Adam’a yakışır bir kitap olmuş diyebilirim. :)

Mavi Misket, adından da anlaşılabileceği, doğrudan dünyamız ile ilgili meseleleri irdeliyor. İklim değişiklikleri, çevre sorunları, afetler ve doğal kaynakların tükenmesi gibi bir çok konuda önemli bilgiler sunuyor. Bütün bu konulara dalmışken, kitabın arka kapağında da belirtildiği gibi, kitabı okumuyoruz da sanki yazarla sohbet ediyormuşuz gibi hissediyoruz. Yazarın; yer yer okuyucuya dönüp çeşitli noktalara dikkat çekmesi ve esprili bir dille vurgular yapması, kitabı son derece rahat bir okuma düzeyine kavuşturmuş.

Kitap 3 ana bölümden ve bunların altında, birbirinden farklı konulara değinen çok sayıda alt başlıklardan oluşuyor. Yazar “farklı konuları birbirine nasıl bağlarım?” kaygısına düşmeden, her konu için ayrı bir başlık oluşturmayı tercih etmiş olabilir. Okuma açısından da oldukça yerinde bir tercih olduğunu söylemek mümkün. Böylece hem ilginizi çeken bir kısmı daha sonra kitapta arama zahmetinden kurtulmuş oluyorsunuz, hem de yeni bir başlığa geçmek üzereyken, önceki başlık hakkında derin düşüncelere dalma fırsatınız oluyor. Zaten konular itibariyle de, kitabı okurken aklınızda farklı kapılar birbiri ardına açılmaya devam ediyor. “Okyanuslarda su seviyesi yükselirken aynı zamanda neden kuraklık oluyor?”, “Küresel ısınma dünyanın doğal bir döngüsü mü?”, “Bütün bu gelişmelerle Türkiye’nin tabağına düşen ne?” gibi soruları cevaplamaya çalışan yazar; aynı zamanda okuyucunun da başka bir gezegende yaşamadığını, yani ne oluyorsa sana-bana-bize olduğunu hatırlatıyor.

Çoğunlukla iklim sorunlarınını ele alırken, olayların tarihsel gelişimleri ve zaman içinde bu sorunları çözmek üzere yola çıkmış kişi ve kurumların serüvenlerini de okuyoruz. Yazar da esasen bir meteorolog olduğu için, söz konusu iklim olaylarının basınç, sıcaklık vb. değişkenlere bağlı olan mekaniğini bizlere gayet anlaşılır bir şekilde özetliyor. Üstelik kitabın bir bölümünde, yazarın tecrübe ve gözlemlere dayanarak derlediği bir çeşit “hava olaylarını önceden tahmin etme” rehberiyle de karşılaşıyoruz. Günlük hayatımızda kolaylıkla uygulayabileceğimiz pratik bilgileri bize sunan yazar, bunu yaparken “dizlerim sızlıyor, kesin yağmur yağacak!” gibi halk arasında bilinen klişe ifadelere göndermeler yapmayı da ihmal etmemiş.

Hava olaylarıyla ilgili verilen istatistiksel bilgilerin de, konunun meraklıları için ilgi çekici olabileceğini düşünüyorum.

Neredeyse hergün haberlerde görüp seyrettiğimiz çevre sorunlarını bir meteoroloğun gözünden okumak ve anlamak isterseniz, Mavi Misket’i kesinlikle tavsiye ederim. Ele aldığı konuları mümkün mertebe yüzeysel bırakmadan; ekonomik, sağlık, sosyokültürel, coğrafi ve biraz da politik açıdan sunarken, aynı zamanda konunun muhattabı olan herkese — yani Mavi Misket’in kiracıları olan biz insanlara— sade bir dille hitap ederek, düşünüp çözüm için harekete geçmeye teşvik eden faydalı bir kitap olmuş.

Keyifli okumalar. :)

Yazar ile yapılmış keyifli bir söyleşiyi ve TEDx konuşmasını da dipnot olarak bırakıyorum: